Történelem

Itt születnek a sztárok...

Az UEFA 1980-ban indította el a 16 éven aluliak bajnokságát, amely két évtizeddel később U17-es rendezvénysorozattá vált.

Az olyan sztárok, mint Thierry Henry és Luís Figo az UEFA által első ízben 1980 és 1982 között rendezett U16-os Európa-bajnokságon tették meg az első lépést a rivaldafény felé. A 2001/02-es U17-es besorolásra történő átállás óta pedig olyanok léptek a nyomdokaikba, mint az angol Wayne Rooney, a spanyol Cesc Fàbregas, Gerard Piqué és David de Gea, a német Mario Götze és Toni Kroos, a portugál Cristiano Ronaldo, valamint a belga Eden Hazard.

2002-ben Dánia rendezte meg az első, 16 csapatos U17-es Európa-bajnokságot, Svájc pedig lenyűgöző teljesítmények sorával hódította meg a futball szerelmeseinek szívét, és ez elég is volt a végső győzelemhez, illetve bebizonyították azt, hogy a jövőben is érdemes lesz még rájuk odafigyelni. Közvetlen U17-es ”utódaik” azonban már nem tudták kvalifikálni magukat a 2003-as kontinenstornára – ez is mutatja, hogy mennyire versenyképessé vált a korosztályos labdarúgás.

A házigazda Portugália nyerte meg a 2003-as tornát, majd 2004-ben egy másik házigazda csapat, Franciaország következett, egy évvel később Olaszországban pedig Törökország győzött, majd Luxemburgban Oroszország szerezte meg a címet. A korábbi, U16-os EB-küzdelmek során is meghatározó szerepet betöltő Spanyolország 2007-ben Belgiumban, majd a következő évben Törökországban lett Európa-bajnok – az első kettő kivételével egyébként valamennyi gárdát az 1988-ban kinevezett Juan Santisteban irányította. A 2008-as diadal után Santisteban visszavonult, a következő évben pedig a rendező Németország szerezte meg a trófeát.

Anglia 2010-ben Liechtensteinben törte meg nyeretlenségi sorozatát, méghozzá úgy, hogy mind a 11 mérkőzésén nyerni tudott, beleértve a selejtezőket is. Hollandia, amely a 2009-es döntőben alulmaradt Németországgal szemben, 2011-ben egy izgalmas, 5-2-re végződött, Szerbiában aratott győzelemmel vágott vissza, majd 12 hónappal később Szlovéniában büntetőkkel legyőzte ugyanezt a válogatottat, és Spanyolországhoz hasonlóan szintén címvédővé válhatott. A 2013-as szlovákiai EB-re viszont már nem jutottak ki, így a 2006-os döntőhöz hasonlóan Oroszország szerezte meg a címet, ezúttal nem a Cseh Köztársaság, hanem Olaszország ellen, mégpedig büntetőkkel.

A 2014-es kontinens-viadalnak Málta adott otthont, ahol Anglia megszerezte immár második címét, majd a 2015-ös bulgáriai döntő ismét 16 csapatosra bővült, Franciaország győzelmével zárult. 2016-ban Portugália lett az Európa-bajnok, majd Spanyolország 2017-ben már háromra növelte bajnoki címeinek számát, hogy aztán 12 hónappal elteltével Hollandia előbb követhesse őket e téren, majd 2019-ben elsőként válhasson négyszeres kontinens-bajnokká, az Olaszország ellen vívott, zsinórban második döntőjük megnyerésével. A COVID-19 járvány miatt a következő torna elmaradt, a 2020/21-es szezont pedig végül törölték, az újrakezdés utáni 2022-es döntőben azonban már Franciaország fosztotta meg Hollandiát tróntól.

Az U16-os és U17-es tornákon az ibériai csapatok domináltak az évek során, kilenc spanyol győzelemmel (hat U16-os szinten) és hat portugál győzelemmel (négy U16-os szinten). Hollandia négyszeres Európa-bajnok (mind az U17-eseknél, ami rekord a 2001/02-es korosztályváltás óta), míg Franciaország (valamennyi az U17-eseknél) és Németország (ebből kettő az U16-osoknál, egy pedig Nyugat-Németországként) három győzelmet tudhat magáénak.

Sztárok, akik az U17-es (korábban U16-os) Európa-bajnokságon szerepeltek

Belgium: Eden Hazard, Axel Witsel

Anglia: Michael Owen, Steven Gerrard, Wayne Rooney, Jadon Sancho, Phil Foden, James Milner, Jordan Pickford, Raheem Sterling

Csehország: Petr Čech, Patrik Berger

Franciaország: Karim Benzema, Paul Pogba, Nicolas Anelka, Samuel Umtiti,

Németország: Mario Gomez, Toni Kroos, Mario Götze, Marc-André ter Stegen

Olaszország: Gianluigi Buffon, Francesco Totti, Moise Kean

Hollandia: Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Klaas Jan Huntelaar, Memphis Depay, Donny van de Beek, Georginio Wijnaldum

Norvégia: Erling Haaland

Portugália: Luís Figo, Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo

Spanyolország: Iker Casillas, Andrés Iniesta, Gerard Piqué, Thiago Alcantara, Isco, Ferran Torres

Helyszínek

Szponzorok